Navigace, Počasí

Kolik je příliv na Jadranu

Jaký je na Jadranu rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem? Je to zanedbatelné, nebo by někdy a někde stálo za to se jím zabývat? A nejde jen o nasednutí na mělčinu, problémem může být plavba pod mostem.

Obvykle se rozdílem hladin během přílivu a odlivu nezabýváme. Vždyť také průměrné hodnoty nejsou nijak alarmující. V Dubrovníku a okolí je to během roku jen 22 cm, o centimetr více ve Splitu, 25 cm v Zadaru, 30 cm v Bakaru a 47 cm v Rovinji. Jak je vidět, rozdíly se zvyšují od jihu k severu.

To jsou ale jen průměrné hodnoty. Zajímavější jsou extrémy. V Dubrovniku se největší rozdíl hladin mezi přílivem a odlivem šplhá ke 40 cm. To stále není nic světoborného. Už se ale snadno může přihodit, že kde jsme jednou v pohodě stáli, podruhé nasedneme.

A k severu rozdíly rostou. V Rovinji se již extrémní rozdíl pohybuje kolem 1 metru. Na to už je dobré myslet. I při vyvazování jachty.

Tolik příliv a odliv. Hladinu Jadranu ale zvyšuje také extrémní jugo. To může způsobit vzestup až o 1 metr. Pokud jste například zvyklí proplouvat s plachetnicí pod mostem Ždrelac, ale máte to jen taktak, potom za juga to nemusí být dobrý nápad. Metr už může být rozdílem mezi výhrou a nepochopitelnou blamáží. Sám často proplouvám pod Ždrelacem. A jsou chvíle, kdy bych se tam nevydal.

Jsou tedy situace a místa, kdy a kde je třeba stav přílivu sledovat a zároveň také věnovat pozornost meteorologickým podmínkám. I když je to po většinu roku zbytečné...