Kdy začíná koupací sezóna? Pro někoho nikdy nekončí
Kdy se poprvé jdete do moře vykoupat? V červenci? Nebo už v červnu? Někteří jsou ve vodě od začátku května a jiní běžně plavou už v dubnu. V Chorvatsku se dá celkem bez extrémů koupat celý rok. Na jihu neklesá teplota moře pod 13°C. To nejsou zkřivené údy jak na Vánoce ve Vltavě, ale i tato teplota vyžaduje opatrnost a dodržování některých zásad.
Otužování s sebou nese mnohé klady. Posiluje náš kardiovaskulární systém a imunitu, zrychluje metabolismus a může mít i antidepresivní účinky. Kladů by se jistě našlo mnohem víc, ale otužování přináší i několik vykřičníků, které není radno ignorovat. Otužilci vystavují své tělo extrémním podmínkám a při zanedbání některých pravidel může být jejich počínání nebezpečné.
Šok studenou vodou představuje nebezpečí pro každého, kdo vstoupí do vody s teplotou 15 °C nebo nižší. Je to reakce lidského těla na náhlou prudkou změnu teploty. Jako první se projeví na zrychleném dýchání. Dále se zvyšuje krevní tlak, protože tělo se snaží udržet krev v teple tím, že ji pohybuje směrem ke středu těla a pryč od končetin. Proto nám nejdříve prochladnou ruce a nohy.
Lidské tělo ovšem hodně vydrží. Většinou nás při fyzicky náročné aktivitě zastaví hlava. Možná už jste někdy slyšeli o nizozemském otužilci Wim Hofovi. Ten už dlouhá léta posouvá hranice toho, co jsme si mysleli, že může lidské tělo zvládnout. Vystavuje se extrémním podmínkám a jeho jedinou oporou je jeho silná vůle a vlastní dech. Podařilo se mu vylézt na Mt. Everest do výšky 6,7 km jen v šortkách a ponožkách a samozřejmě bez kyslíkové masky. V nádobě s ledem vydržel hodinu a padesát tři minut. Dokáže pomocí dechu regulovat pH krve, a tím ovlivňovat biochemické procesy v těle. Zvládne několikanásobně zvýšit metabolismus v klidovém režimu, regulovat a udržovat tělesnou teplotu mimo možnosti běžného člověka.
Za tím ovšem stojí léta tvrdého tréninku. Otužování je běh na dlouhou trať a nevyplatí se spěchat. Napoprvé skočit do ledové řeky a snažit se v ní vydržet desítky minut vám může způsobit problémy a rozhodně to pro vás bude hodně nepříjemné. Šance, že pak u otužování zůstanete, se smrsknou na minimum. Jde hlavně o to si udělat návyk. Klidně jen rychlá ledová sprcha každé ráno. Postupem času můžete jít do větších a větších extrémů. Nejprve ale musíte pochopit své tělo.
Z čistě bezpečnostního hlediska se vyplácí dodržovat jasná pravidla:
- neplavte sám
- dejte si záležet na tom, ať jste vidět ze břehu (pestrobarevná čepička např.)
- držte se blízko pobřeží
- naučte se spolehlivě splývat, můžete si odpočinout nebo čekat na pomoc
- do vody lezte pomalu, dejte vašemu dechu možnost se aklimatizovat
- nepodceňte přípravu, musíte znát počasí, specifika místních podmínek (případné proudy atd.)
- není hanba se vrátit
Posouvání našich limitů je nutnou součástí života. Ego ale nesmí stát v cestě rozumu. Pokud například cítíte, že vám nabíhá křeč, lezte ven. V ledové vodě křeče odeznívají jen velmi těžko. Všechna tato opatření ale stojí za to. Stačí jen vytrvat a brzy uvidíte výsledky. Koupací sezóna na jihu Evropy pro vás nemusí nikdy končit.