Ostatní regaty

Jaká byla Májová regata?

Ve čtvrtek skončila vyhlášením výsledků tradiční Májová regata. Z celkového vítězství se tentokrát raduje Lukáš Slavík se svým týmem na lodi Tequila.
Závodu se zúčastnilo 15 týmů, z toho 10 ve třídě Salona 38 one design a 5 jachet startovalo v ORC.

Kolem Hvaru
Atraktivní trasa vedla z Kremiku na jihovýchod do Splitských vrat, kde byl cíl první den. Druhá etapa byla nejdelší a zavedla závodníky až na východní cíp Hvaru a po jižní straně ostrova do Palmižany. Poslední den se končilo u domovské maríny Kremik. Každá etapa byla rozdělena na 2 rozjížďky, odjelo se jich tedy celkem šest a bylo možné nejhorší výsledek škrtnout.
Při nedělním tréninku před startem závodu foukalo silné jugo. Dvě jachty poškodily hlavní plachtu, ale vše se podařilo do startu opravit.

Noční plavba
V pondělí se startovalo proti jižnímu větru. Nádherná etapa skončila u Splitských vrat. Většina lodí jela na noc do Milny, pár si vybralo na nocování romantičtější Bobovisce.
Úterní program zněl jednoduše. Pravobokem kolem Hvaru až do Palmižany. Byla to vyrovnaná rozjížďka, jen jedna loď uvázla v bezvětří a už ztrátu nedotáhla. U checkpointu na východě Hvaru na chvíli padl vítr přesně po projetí 14 lodí čárou, ale po chvíli se zvedl a závod pokračoval rychlou noční plavbou. Chvílemi foukalo ke 30 uzlům.

Lékař na palubě
Při noční etapě došlo k jednomu lehkému zranění. K posádce se po projetí cílem nalodila lékařka a doprovodila loď do Splitu na kontrolu. Vše bylo naštěstí v pořádku. Posádka se stihla během středy vrátit a odjela ve čtvrtek poslední etapu.
Po dojezdu noční etapy byl ve středu na programu odpočinkový den. Většina lodí zůstala v Palmižaně, jen několik se přesunulo do okolních zátok. Slunce přálo lenošení.
Čtvrteční etapa startovala za silného větru a ve vlnách. Jedna jachta musela opakovat start. Celá etapa byla extrémně rychlá a skončila brzy odpoledne.
Večer následovalo slavnostní vyhlášení vítězů, předání cen a samozřejmě slavnostní večeře. Letošní ročník závodu je u konce a je možné se těšit na ročník příští.