Jak a kudy středočeskými vodními cestami se Sahulou
V sadě skví se jara květ … kolem českých vodních cest. Přečtete si pokračování rozhovoru s ředitelem Středočeských vodních cest, z.s. Dušanem Sahulou - jeho rady a tipy na výlety.
Kdybych se s rodinou chystala na prodloužený víkend, jakou trasu bys mi doporučil?
Jeden z nejhezčích úseků je směrem na jih od Prahy, Štěchovice, území bývalých svatojánských proudů, dále vltavský kaňon a přejezd traktorem na Slapskou přehradu. Slapská přehrada je velice krásná. Ale úplně bych nezatracoval ani třeba úsek Labe od Mělníka, směrem na Poděbrady na Kolín, krásná města, krásná příroda. Možnosti tu jsou.
A na romantický víkend?
To bych doporučil Polabí, tam je výrazně klidnější prostředí. Slapská přehrada je moc vytížená, co se týče plavebního provozu. Úplně romantický víkend po proudu Labe z Mělníka dolů, vinařskou oblastí. Pak se přejede do ústeckého kraje, Roudnice, Litoměřice atd. Velice inspirující.
A když bych měla více času a chtěla vyrazit na týdenní prázdniny?
Ono za týdenní prázdniny se dá projet celá Vltava. Třeba od soutoku, kde je zajímavá technická památka zdymadla v Hoříně. Samozřejmě Praha je zajímavá. Za týden lze dojet až někam pod Orlickou přehradu a zpátky. Musíme si uvědomit, že lodě nejsou tak rychlé jako ostatní dopravní prostředky. Kdyby si člověk vzal auto, tak toho za týden projede o hodně více. U nás na vodě je to pomalejší.
Může na mě číhat nějaké zvláštní nebezpečí?
Myslím, že žádné zvláštní nebezpečí nečíhá, když člověk k plavbě přistupuje s pokorou a určitou mírou zdravého rozumu. Jediné, co může nastat v jarním či podzimním období, jsou mlhy. Ale pak přeci není problém nespěchat! Někde plavbu přerušit, počkat až mlha přejde. Vždyť není důvod se hnát.
Když bych si chtěla plánovat trasu plavby, kde mám začít?
Začal bych u půjčovny, pokud člověk teda není majitelem lodi. Půjčovny mají jednu výhodu, mají již trasy naplánované. Při předávání lodi vás seznámí s tím, jak loď manévruje, jak se s ní přistává a měly by doporučit i trasu tak, aby za ten týden od soboty do soboty člověk daný úsek projel. Trasu bych tedy nechal na půjčovně. Seznam půjčoven můžete najít na stránkách Středočeských vodních cest.
Jak zjistím, na jaké telefonní číslo volat, když se blížím k plavební komoře?
Čísla na plavební komory jsou uvedena na našich stránkách. Existuje také informační portál Lavdis, kde právě tyto informace jsou. A mnohem víc, například aktuální odstávky na plavebních komorách, kde se staví, nebo kde je přerušení provozu. Kontakty na plavební komory budou také v našem almanachu.
Jaké praktické rady bys dal návštěvníkům středočeských vodních cest?
Určitě se vždycky vyhýbat velkým lodím, ty ctít, respektovat. To je pravidlo číslo jedna. Dále nepanikařit, není žádná ostuda, když uděláte velké lodi místo, někde na chvilku zastavíte. Je dobré se seznamovat s plavebními podmínkami. Alfa a omega je třeba volat na plavební komory, telefony jsou všude, informovat se o lodním provozu. To, aby pak člověk nebyl překvapený, že se někde na plavebním kanále potká s velikou lodí, která mu nemůže uhnout. Abychom předcházeli takovýmto situacím doporučuji tak trochu přemýšlet i za ty druhé. Další příklad, pokud vidím paddleboardistku, začátečnici v půlce řeky, no tak ji budu trošku respektovat. To samé ve vztahu k veslařům, rybářům a velkým lodím.