Desetiny, setiny, tisíciny?
Ve vysílačce slyšíte posádku závodící jachty hlásit polohu: „Stupně, minuty, desetiny, setiny, tisíciny. Chyba, oprava! Další hlášení. Vše je jinak! Přesnost je zbytečný stres. Hlaste jen čísla, která mají smysl.
Nejprve si řekneme, jaké zobrazení si nastavíme na přístroji GPS. Nastavíme si stupně, minuty a setiny minut. Nebudeme nastavovat stupně, minuty a vteřiny. Proč? Protože na mapách jsou menším měřítkem než minuty desetiny minut. Se vteřinami by se špatně počítalo.
Nyní ještě proč stupně, minuty a setiny minut? Proč ne tisíciny? Podívejme se na měřítko zeměpisné šířky. Jedna minuta je jedna námořní míle. Desetina minuty je kabel, nebo také cca 185 m. Setina minuty je tedy cca 18 m a tisícina pak necelé dva metry. To je přesnost, které nikdy nedosáhneme, proto je zbytečná. I čára na mapě je méně přesná. Nevykreslitelné jsou na běžných mapách i setiny minut.Stačí nám nastavit setiny minut na GPS, i když je běžně nepoužíváme. Pokud budeme hlásit naši polohu, je i tato přesnost zbytečná a vystačíme si s desetinami minut. Hlášení bude jednodušší a rychlejší. Obvykle je to přesnost více než dostatečná. Jestli je vaše poloha o 50 m jiná, je naprosto nedůležité.
A ještě připomínka týkající se vykreslení do mapy. Pojďme se podívat na chorvatské Male karte. Měřítko map je 1:100 000. Jedna desetina minuty zeměpisné šířky je cca 200 m a to znamená v tomto měřítku 2 mm. Pokud nás zajímá setina minuty, na mapě je to již jen 0,2 mm. Běžná tuha do mikrotužky je tlustá 0,5 mm. Desetiny jsou pro vykreslení více než dostatečné.