Co nám říká tento oblak: cirrostratus
Dalším oblakem vysokého patra, o kterém se zmíníme, je cirostratus. Co vyčteme z jeho výskytu na obloze a na jaké počasí se máme připravit? Můžeme na základě pozorování cirrostratu dělat nějaké závěry?
Stejně jako ostatní oblaky vysokého patra je i cirrostratus tvořený ledovými krystalky a nevypadávají z něj srážky. Cirrostratem proniká slunce a předměty na zemi vrhají stíny. Jde o bělavý závoj, který pokrývá oblohu. V cirrostratu jsou často k vidění halové jevy, jde o halo okolo slunce nebo měsíce.
Obvykle cirrostraty vznikají při výstupu vzduchové masy do velkých výšek. K tomu obvykle dochází na teplé frontě.
Včera jsme se zmínili o tom, že oblaka typu cirrus bývají prvním indikátorem blížící se teplé fronty. Podíváte-li se na přiložený průřez teplou frontou, tak vidíte, že s přibližující se frontou se mění oblačnost a klesá. Chmíří cirru postupně houstne, obloha se zatahuje a na řadu přichází závoj cirrostratu. Na barometru je vše doprovázeno klesajícím tlakem. To je neklamné znamení blížící se teplé fronty. Oblačnost se bude dále snižovat, za cca půl dne je možné očekávat příchod deště. Vítr bude sílit, ale měl by být víceméně stálý, není třeba se obávat poryvů.
Shrnutí
Cirrus přecházející do cirrostratu a klesající tlak jsou indikátory blížící se teplé fronty. Blíží se déšť.