Kam jet

Chcete na Lastovo a bojíte se vln?

Lastovo je ostrov, který stojí za návštěvu. Je však poměrně daleko na moři a za letního počasí je pak třeba plout dlouhé desítky mil k pevnině proti maestrálu, který zvedne nepříjemné vlny. Jak se vlnám vyhnout?

Když se část posádky bojí mořské nemoci, výrazně se omezí oblast, do které se můžete vydat. Na příkladu si ale ukážeme, že při vhodně zvolené trase a správném načasování je možné se vlnám a tedy i mořské nemoci vyhnout.

Letní maestral

Maestral je vítr, který vane na Jadranu v létě nejčastěji. Vane od severozápadu, obvykle do 20 uzlů. Začíná foukat kolem poledního a lehá za setmění. I když nezvedá nijak vysoké vlny, dlouhá plavba proti němu může být pro někoho důvodem, aby ochořel nejčastější lodní nemocí.

Jak se vlnám vyhnout

Vyplujete-li brzy ráno (např v 0600), máte před sebou cca 6 hodin moře bez větru, a tedy i bez vln. Bez větru znamená sice plavbu na motor, ale zase se vám neroznemůže posádka. Za 6 hodin s moderními plachetnicemi délky kolem 13 metrů jste schopni na rozumné otáčky motoru (2000) uplout cca 36 mil. To byste měli ze Splitu na Lastovo za 2 dny.

Trasa zpět bez vln

Chcete-li plout zpět bez vln, vydejte se z východu kolem Korčuly, obeplujte Pelješac a následně Hvar z východu. Z Lastovo ke Korčule to bude po větru, kolem Pelješacu na bočák a na východ Hvaru k Sućuraji na zaďák.

Pak vám zbývá dlouhý úsek Hvarským kanálem na západ. Pokud nechcete plout proti větru, vyplujte znovu brzy ráno. Hladina bude klidná. Držte se těsně u Hvaru, protože před sílícím větrem a vlnami budete kryti výběžkem Hvaru u Vrbošky. Nejhorší usek pak bude, pokud ho pojedete odpoledne, v nejužším místě mezi Hvarem a Bračem, kde vítr zesiluje a zvednou se i vlny. Jde ale o krátký úsek a znovu je možné ho proplout brzy ráno.

Takto se dostanete až na dohled Splitu a vlny jste měli jen minimální. Samozřejmě pokud foukal maestral.