Počasí

Lepší předpovědi pro Jadran

Od března bude předpověď počasí pro Jadran zase o krok lepší a pro jachtaře užitečnější. Mnohem více se dozvíme o blížících se bouřkách.

Z meteorologického pohledu žilo pobřeží Jadranu v minulém tisíciletí. Jinde běžné meteorologické radary na pobřeží chyběly a nebylo tak možné monitorovat bouřky. Chorvatská meteorologická služba DHMZ se snažila díru zalepit, ale nedařilo se to. Meteorologové měli připravena místa na umístění radarů, ale lid se postavil na zadní a razantně zavrtěl hlavou.

Příkladem může být spor o meteorologický radar na kopci Debeljak u Sukošanu. Meteorologové byli připraveni konat, ale lidové povstání sukošanských smetlo z Debeljaku nejen skupinu vědců, ale i celý projekt radaru. Lid byl přesvědčen, že radar by seslal na sukošanské měšťanstvo rány v podobě rakoviny, bolestí hlavy, nízkého IQ nenarozených dětí, plešatění pana starosty a vrásek paní starostové.

Vědecká obec se snažila vzniklá nedorozumění vysvětlit, ale když se jeden z meteorologů pokusil naznačit, že stárnutí pleti souvisí s věkem a nikoli s radarem, byl jakékoli diskuzi konec a ředitel DHMZ musel zatroubit k rychlému ústupu do připravených a nastartovaných služebních vozů. Takto skončil projekt radaru v severní Dalmácii.

Soukromé radary

Na stejnou cestu se vydala i maďarsko-česká společnost MeteoSense. První radar instalovala nedaleko Puly, druhý nyní v Zadaru a další se chystá na Hvaru. To by mělo být vše pro dnešek. Připravují se ale i další projekty.

Nynější radar instalovaný v Zadaru má dosah 250 km. Na tuto vzdálenost je schopen detekovat bouřky. Déšť bude patrný na 100 km a lehké sněžení na 50 km. Chorvatské pobřeží bude pokryto od severu, až po ostrov Mljet na jihu.

Radar by měl být v provozu od března. Výstupy by měly být k dispozici zde.