Technika plavby, Motorové jachty
Jak pruží kotevní řetěz?
Kotevní řetěz odpruží velkou část nárazů do kotvy. Co je to za blbost? Od kdy je řetěz nějak extra pružný? Možná moc pružný není, ale přesto odpruží většinu poryvů větru, případně vln.
Mluvíme zde o pružnosti něčeho nepříliš pružného. Na tom ale nezáleží. Protože pružnost kovu zde žádnou roli nehraje. Vše je totiž jen o hmotnosti. Hmotnost kotevního řetězu je tím, co pruží.
Nebude-li síla větru dostatečná, všechna se „vyčerpá“ na zvedání řetězu z mořského dna a na jeho napínání. Jen část síly přechází do kotvy a rozhodně ne v plné síle poryvu. Řetěz poryv „odpruží“.
Toto je ohromná výhoda kotevního řetězu. Zároveň je jasné, že čím je řetězu vypuštěno více, tím více síly větru je schopen absorbovat.
A pak se to zlomí…
To ale přestane platit. Kdy? Když je síla větru taková, že je řetěz napnutý. V té chvíli se pružnost ze systému vytrácí a veškerou sílu musí absorbovat kotva. A celý kotevní systém. Zde může snadno dojít k selhání. Například spojovacích prvků. Celek je tam silný, jako jeho nejslabší článek. Proto je dobré používat dostatečně kvalitní šekly a spojovací prvky.
Dá se tomu ale pomoci
I v této chvíli je možné pružnost do systému vrátit. Nastavíme kotevní řetěz lanem. Lano už nějakou pružnost má a nárazy v systému tak nebudou tak prudké. Může jít o lano zapletené do konce řetězu, nebo použijeme tzv snubber, tady lano, které pomocí k tomu určenému háku napojíme na řetěz, přivážeme na vazák a povolíme řetěz.