Počasí, Knihy

S větrem o závod

Přemýšlíte, jakou knihu si koupit, když se chcete dozvědět více o meteorologii pro jachtaře? Jednou z nejlepších knih na toto téma, která u nás vyšla, je S větrem o závod Davida Houghtona a Fiony Campbell.

Kniha, která se v originálu jmenuje Wind Strategy je celosvětově uznávanou odbornou publikací o jachtařské meteorologii. U nás vyšla poprvé v roce 2018. Kniha doplňuje, nebo vlastně navazuje na jinou vynikající knihu Davida Houghtona Počasí na moři. Jedná se v obou případech o již letité publikace, ale meteorologické zákonitosti jsou stále stejné a pravdy v knihách vyřčené na platnosti neztrácejí.

Meteorologie je náročná věda a pro laika je nejdůležitější, aby autor knihy dokázal ze složité problematiky udělat jednoduchou, aby svým čtenářům naservíroval složité menu v jednoduchém přestrojení. A to je přesně to, do David Houghton spolu s Fionou Campbell dokázali.

Kniha na začátku shrnuje v jedné kapitole fakta o globálním povětří, které jsou další pochopení knihy nezbytné. Atomová věda je zde vyložena v jednoduchém stylu manuálu na stavbu psí boudy. To chápejte jako pochvalu.

Pak následují kapitoly, které se zabývají tím, co dělá vítr na hranici moře a pevniny. Rovnýma nohama tak čtenář skáče do problematiky, která nebývá rozebírána ani v předpovědích počasí. Naučíte se analyzovat to, co v předpovědích vynechávají, protože jde o lokální jevy. Jaká bude bríza, když gradientový vítr vane ze směru X°? Jak se vítr zachová, postavíme-li mu do cesty ostrov? Kde bude foukat více a kde méně?

Následují změny směru větru na otevřeném moři, ať už vlivem oblačnosti, nebo například změn teplot vody.

Pak přichází na řadu obsáhlá kapitola o bríze. Bude dnes foukat, nebo nebude? Bude spíše silnější, nebo slabší? No a co udělá, když se rozfouká? Zajímavá je také kapitola o ostrovech, poloostrovech, jezerech atd. Jak velký musí být ostrov, aby se vyvinula mořská bríza. Co se stane s větrem na závětrné straně poloostrova? Celá kapitola vysvětluje, co nám říkají oblaka na obloze a jaký je jejich vliv na vítr. Mám jet k mraku, nebo od něj? Kde bude foukat?

Pro závodníky je velmi důležitá kapitola o větrných překážkách. Jak daleko od překážky je vítr ovlivněn a jak?  Následuje rozbor proudů a vln, dalších jevů, které ovlivňují rychlost plavby k cíli.

Jen závodním jachtařům je určena kapitola Na regatě. Čeho si všímat, jaké informace sledovat, kdy začít, kam odstartovat, na kterou stranu se vydat. Vše nezbytnosti závodního jachtaře. Poslední část knížky je věnována známým závodním lokalitám a jejich specifikům.

Před přečtením této knihy bych doporučoval seznámit se s publikací Počasí na moři, kterou stejně jako s Větrem o závod vydalo nakladatelství IFP publishing. Obě knihy dohromady tvoří celek, který umožní jachtařům pochopit, co se na moři děje. Meteorologie je pro mnoho jachtařů magií, která připomíná věštění z křišťálové koule. Po přečtení výše zmíněných publikací uvidíte, že věci mají svoji logiku, se kterou je možné pracovat. Na závěr tak použiji již mnohokrát vyřčenou frázi, která v tomto případě platí beze zbytku. Kniha S větrem o závod by neměla chybět v knihovně žádného jachtaře. Ať už závodního, nebo rekreačního.

Cena knihy je 299 Kč.

Máte-li o knihu zájem, můžete si ji objednat zde.