Search
× Search
Záchrana vorvaně z rybářské sítě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Záchrana vorvaně z rybářské sítě

Znečištění moří a oceánů představuje velké nebezpečí pro jejich obyvatele. V posledních letech nacházíme mnoho velryb se zažívacím ústrojím plným plastů, které pomalu hynou. Tentokrát šlo o vorvaně, který se zachytil do rybářské sítě a hrozila mu smrt hladem.

Vorvani jsou největší ozubené velryby na světě a zřejmě i největší ozubení tvorové na planetě Zemi. Největší ulovený jedinec měl téměř 26 metrů. Navzdory lovu vorvaňů v historii se předpokládá, že dnes jich stále pluje ve světových mořích a oceánech kolem 360 000 kusů. To jsou optimistická čísla, ale jsou i oblasti, kde se na rozdíl od minulosti téměř nerozmnožují. Naše činnost se na jejich populaci přeci jen podepsala.

Vorvani se vyskytují i ve Středozemním moři a je možné se zde s nimi setkat (dvakrát jsem je zahlédl u Itálie).

Živí se živočichy z mořských hlubin. Jde především o krakatice a jiné velké chobotnice. Stopy po zápasech najdeme na těle každého vorvaně. Za kořistí se potápí do těžko uvěřitelných hloubek. Nejhlubší zaznamenaný ponor činil 2250 metrů, ale neověřené údaje hovoří i o hloubce o 1000 metrů větší.

Jde o velké jedlíky, proto uvěznění v rybářské síti se může stát zakrátko fatální. Postiženého jedince objevilo plavidlo italské pobřežní stráže u souostroví Lipari. Potápěči na jeho osvobození pracovali 2 hodiny, a nakonec se vše podařilo. Nyní již nezbývá než doufat, že zvíře nebylo příliš vysílené a podaří se mu nabrat ztracenou formu.

 

 

 

2198
Na horu