Záchrana vorvaně z rybářské sítě
Znečištění moří a oceánů představuje velké nebezpečí pro jejich obyvatele. V posledních letech nacházíme mnoho velryb se zažívacím ústrojím plným plastů, které pomalu hynou. Tentokrát šlo o vorvaně, který se zachytil do rybářské sítě a hrozila mu smrt hladem.
Vorvani jsou největší ozubené velryby na světě a zřejmě i největší ozubení tvorové na planetě Zemi. Největší ulovený jedinec měl téměř 26 metrů. Navzdory lovu vorvaňů v historii se předpokládá, že dnes jich stále pluje ve světových mořích a oceánech kolem 360 000 kusů. To jsou optimistická čísla, ale jsou i oblasti, kde se na rozdíl od minulosti téměř nerozmnožují. Naše činnost se na jejich populaci přeci jen podepsala.
Vorvani se vyskytují i ve Středozemním moři a je možné se zde s nimi setkat (dvakrát jsem je zahlédl u Itálie).
Živí se živočichy z mořských hlubin. Jde především o krakatice a jiné velké chobotnice. Stopy po zápasech najdeme na těle každého vorvaně. Za kořistí se potápí do těžko uvěřitelných hloubek. Nejhlubší zaznamenaný ponor činil 2250 metrů, ale neověřené údaje hovoří i o hloubce o 1000 metrů větší.
Jde o velké jedlíky, proto uvěznění v rybářské síti se může stát zakrátko fatální. Postiženého jedince objevilo plavidlo italské pobřežní stráže u souostroví Lipari. Potápěči na jeho osvobození pracovali 2 hodiny, a nakonec se vše podařilo. Nyní již nezbývá než doufat, že zvíře nebylo příliš vysílené a podaří se mu nabrat ztracenou formu.
2198
Související články
Velryba u Kornat
Velryba u Kornat
V sobotu odpoledne mezi Murterem a jihovýchodním cípem Kornat byla zahlédnuta velryba.
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Vědci se nestačí divit: pobřežní organismy kolonizují plastový kontinent uprostřed Pacifiku
Rostliny a živočichové žijící v pobřežních vodách našli nový způsob, jak přežít v otevřeném oceánu, stovky mil od svého přirozeného prostředí. Kolonizují Velkou tichomořskou odpadkovou skvrnu, což je termín pro nový "světadíl" z plastového odpadu, koncentrovaného v severním Pacifiku.
Nejtěžší (a nejošklivější) ryba Mediteránu
Nejtěžší (a nejošklivější) ryba Mediteránu
Dvě tuny vážila ryba která se přimotala do sítě rybářům lovícím nedaleko španělské enklávy Ceuta ve Středozemním moři. 2000 kg hmotnosti a 3 metry délky. Šlo o jedince, který svými rozměry překvapil i vědce.