Search
× Search
Nebezpečný shorthanded jachting ve Středomoří
Daniel Vodička

Nebezpečný shorthanded jachting ve Středomoří

Vyrazit na jachtu jen ve dvou? Nebo dokonce jen sám? Někoho tento extrém láká. Je třeba si ale uvědomit, že v menších mořích může jít o nebezpečnější plavbu než na oceánu.

Jste na sólo plavbě přes oceán. Loď je v pořádku, počasí divoké, ale máte kolem sebe mnoho prostoru. Můžete zvolit jakoukoli taktiku pro překonání bouřlivého počasí, protože máte k dispozici dostatek prostoru. Můžete postavit loď do dryfu (například) zalézt do podpalubí, uvařit si čaj a odpočívat.

Nebezpečné Středomoří

Potká-li vás podobné počasí ve Středomoří, už tak klidní nebudete. Můžete postavit loď do dryfu a odpočívat, ale jak dlouho? Místa je málo. Budete se muset daleko více aktivně věnovat vedení lodi. To je nepříjemné, protože s tím souvisí únava, vysílení, prochlazení…

Únava je špatný rádce

Únava znamená, že jste donuceni mnohem více přijímat rozhodnutí, o kterých víte, že nejsou správná. Jedním z těchto špatných rozhodnutí je zajetí do přístavu.
Mnohokrát jsme mluvili o tom, že v bouřlivém počasí jsme v relativním bezpečí na otevřeném moři. Situace se zhoršuje a riziko narůstá s tím, jak se přibližujeme k pevnině. Rozhodneme-li se zajet do přístavu, vlny na mělčině mohou naši jachtu překlopit nebo hodit na kameny. Jako se to stalo před pár lety v Rimini.

Únava ve Středomoří je větší nepřítel než na Atlantiku. Únava a blízkost bezpečného přístavu. Bezpečného ve chvíli, kdy jsme uvnitř. Pokud se rozhodneme do přístavu zajet, je třeba vědět, že nejnebezpečnější je chvíle, kdy budeme do přístavu vplouvat. To je chvíle, kdy můžeme přijít o život. 

Tragická nehoda v Cetraru

Image

Varováním by nám v tomto směru měl být příběh německé jachty Great Passion. Jachta plula z přístavu Marina di Camerota a mířila do Řecka. Na palubě byli dva němečtí jachtaři ve věku 67 a 63 let. Kvůli silnému větru a únavě se jachta v noci pokoušela zajet do přístavu Cetraro. Bohužel se jí nepodařilo vjet do přístavu a skončila na kamenech před Colonia San Benedetto. Mladší z obou jachtařů nehodu přežil, starší nikoli.

Na ošklivé nehodě mohla mít svůj díl i únava. Pokud by bylo na palubě více osob, jistě nebyl problém pokračovat dále i přes noc a vydržet až do rána na bezpečnější místo.

12432
Na horu