Search
× Search
Jeff Bezos majitelem největší plachetnice
Daniel Vodička
/ Kategorie: Novinky, Zajímavosti

Jeff Bezos majitelem největší plachetnice

Holandská loděnice Oceanco se chystá dokončit novou největší plachetnici na světě. Jde o trojstěžník dlouhý 127 metrů. Nyní je konec spekulací o budoucím majiteli. Vlastníkem jachty za cca 500 milionů USD je Jeff Bezos, majitel Amazonu.

Půl miliardy dolarů není žádná láce. Pro lepší představu je třeba převést částku na koruny české. Jde o 10,5 miliardy Kč. Částka vynikne ve srovnání s rozpočtem našeho ministestva kultury. Za loňský rok se pohyboval kolem 15 mld. Kč.

Jachta by měla být na vodu spuštěna v příštím roce a stane se největší plachetnicí na světě. Někdo může namítat, že ruská Sailing Yacht A je o 15 metrů delší. není však považována za plachetnici, ale za motorovou jachtu s pomocným oplachtěním. 

Bezopsova jachta bude vybavena trojicí natáčecích stěžňů podobně, jako je tomu u plachetnice Maltese Falcon dlouhé 88 metrů. Speeciální oplachtění se nazývá Dyna Rig a Maltese Falcon s ním poprvé vyplula v roce 2006. jeho výhodou je velmi snadná obsluha a rychlé ovlkádání.

Loděnice Oceanco již za sebou jednu jachtu s oplachtěním Dyna Rig má. Jmenuje se Black Pearl, je dlouhá 107 metrů a na vodu byla spuštěna v roce 2018.

Veškeré detaily o nové jachtě Jeffa Bezose zatím podléhají utajení a nic víc než délka lodi není známo. na více informací si budeme muset ještě počkat. 

Grafika s laskavým svolením Oceanco

20677
Na horu