Search
× Search
Co se to dělo v Chorvatsku?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Co se to dělo v Chorvatsku?

Z neděle na pondělí bylo v Chorvatsku veselo. Nezvykle veselo na tuto roční dobu. Bóra místy zasáhla pobřeží až silou orkánu. Námořní záchranné koordinační centrum v Rijece, které má na starosti záchranné akce v Chorvatsku, řešilo jen během jediné noci na dvě stovky nouzových volání. Škody, které bláznivé letní počasí způsobilo, jsou naštěstí jen materiální.

 
Zaro

V oblasti, která spadá pod kapitanát v Rijece, se v noci mezi 0115 a 0555 řešilo deset volání lodí v tísni. První na řadě byla německá jachta Zaro, která najela na mělčinu jednu míli jižně od přístavu Unije. Protože na lodi nebyli zranění a jachta ležela na boku cca 3 metry od pobřeží, byla angažována komerční společnost, která se záchranou plavidel zabývá. 

Italové

V 0120 se ozval italský motorák stojící v zálivu na ostrově Susak. Dva Italové na palubě požádali o evakuaci z lodě, protože se báli, že se motorák překlopí. Žádné záchranné plavidlo však kvůli bouřlivému počasí nemohlo k ostrovu Susak vyplout. Proto dostala posádka za úkol vzmužit se a čekat. Čekat na uklidnění počasí. Během noci motorák poničila plachetnice, která se utrhla z kotvy a byla nesena bouřlivým větrem. Plachetnice nakonec skončila na pobřeží. Italové bez dalších škod dočkali rána.

V dalších případech šlo o lodě, které se utrhly z kotvy a byly odnášeny větrem. Posádky v panice volaly o pomoc. MRCC Rijeka je nejčastěji nasměrovala na některé z kotvišť, které jsou před bórou chráněné, nebo byly vyslány lodě policie či kapitanátu, aby jachty odtáhly. 

ZADAR

Rakušané
V 0145 se ozvala 14 metrů dlouhá charterová loď, na které bylo sedm Rakušanů. Jachta se utrhla a najela na útes Rasotica u Premudy. Protože nebylo možné vyplout na pomoc, vše se řešilo vysílačkou. Posádka nebyla v ohrožení života, proto jí bylo doporučeno počkat, až se situace uklidní. Na své si opět přišla firma, která si za záchranu lodi nechá dobře zaplatit.

Češi

V 0230 se ozval telefonem na 112 český kapitán charterové jachty. Jachtě se prý pokazil motor během stání v zátoce Dubočica na Sestrunju. Vítr odnášel jachtu nekontrolovaně k jihozápadu. Kotva lodi byla utržená a nebylo možné zakotvit. Kapitanát v Zadaru se snažil na pomoc poslat policejní loď ze Sali, ale jachta mezitím skončila na ostrůvku Magarčić. Opět se vše obešlo bez zranění a druhý den byli zachráněni jak naši krajané, tak i jejich jachta. Blbý začátek charterového týdne.

Meli

Jachta Meli požádala o pomoc v 0352. Utrhla se z kotvy a kroužila na motor zálivem Ljubač. Posádka nevěděla, co má dělat. Lidé z kapitanátu ji poslali zakotvit. 

Levant

Ještě v 0700 se ozvala charterová jachta Levant, která plula mezi Dugim otokem a ostrovem Zverinac. Příčinou byla porucha motoru. Na místo byl opět poslán Sea Help, aby mohl vystavit tučnou fakturu.

Máme tu v zásobě ještě dění na kapitanátech v Šibeniku, Splitu a Dubrovniku, ale to až po poledni.


14619
Na horu