OAK_TOP_zari 2018
Search
× Search
Možná jste to už zažili. Sedíte na kávě v pobřežní kavárně. Najednou se vaše jachta začne před očima zvedat. Je vyšší, stále vyšší, najednou jsou nad molem fendry, roste mořská hladina a vy máte pocit, že vám teče do bot Toto pokračuje, hladina stoupá, dveře domků jsou zaplaveny a vodu máte po kolena. Kdy potopa skončí? Pár minut a vše je jinak. Pak začne hladina znovu klesat. Pět, osm, nebo deset minut a vaše jachta napíná vyvazovací lana. Moře je o půl metru dole proti normálu. Pak se cyklus opakuje. Další povodeň a znovu odliv. Co to je? Říká se tomu meteorologické tsunami a můžete se s ním setkat například na východě Jadranu. Nebo na Menorce na Baleárech.   V Chorvatsku hladina stoupne obvykle do 1 metru, ale může to být i více. Výška vlny při meteotsunami 21. června 1978 na Korčule v přístavu Vela Luka byla 6 metrů. To už se dějí věci. Na východě Jadranu se s tímto jevem setkáte nejčastěji například v Lošinji, dále...

Pomoc! Švábi na palubě!

Měli jste někdy šváby na palubě? Můžete začít ječet, že nejste bordeláři, ale vydáváte-li se na tropické plavby, je to jen otázka času, kdy se na palubu dostanou.

Torqeedo ve Vendée Globe

Závodíte na plachty kolem světa. Stále ale potřebujete dieselový motor, aby dokázal zajistit nezbytné dodávky elektrické energie. Torqeedo nyní toto změní v týmu Malizia.

Last
Na horu