Search
× Search
Extáze i frustrace
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Extáze i frustrace

5700 mil dlouhá 8. etapa Volvo Ocean Race byla rozhodnuta v posledních metrech. 15 dnů bojujete ve vysokých rychlostech, zmáčení potem a vodní tříští, aby se nakonec vše rozhodlo v bezvětří na dohled od cíle.

Euforie zavládla na palubě španělské Mapfre. 300 mil od cíle plula ještě na 5. místě. Zdálo se, že v celkovém pořadí vedoucí Dongfeng navýší svůj náskok na Mapfre a pojistí si vedení před dvojnásobně bodovanou etapou přes Atlantik.

Vítr před cílem však utichal a v bezvětří se mohou dít ty nejdramatičtější změny pořadí. Na čele plula dvojice Brunel a Dongfeng. 

Radovat se však v jachtingu můžete až po projetí cílem. Poslední noc se na vedoucí dvojici dotáhla Mapfre a Vestas. Vítr nechtěl naplnit plachty a mlha zahalila bitevní pole. Občas to byl proud, kdo určoval rychlost a směr plavby.

Po celou dobu 8. etapy o bojovala o vítězství Dongfeng. Ve finiši však vypadla jako první. Chvílemi se kvůli proudu dokonce vzdalovala od cíle a nakonec se propadla až na 4. místo a přišla o celkové vedení. Před ní se vklínila na třetí místo mnohdy osudem pronásledovaná Vestas, která je v těchto vodách doma.

Před cílem bojovala o vítězství dvojice Brunel a do etapy se vrátivší Mapfre. V bezvětrném dramatu s lodě ztrácely v mlze. Zdálo se, že Brunel vedení udrží. 500 metrů od cíle však přišel vítr do plachet Mapfre a červená loď se posunula do čela. Z beznadějné pozice na chvostu startovního pole nakonec slavila vítězství. Brunel dojela druhá.

V celkovém pořadí se Mapfre posunula znovu do čela a dokonce získala před druhou Dongfeng tříbodový náskok. Na třetím místě je Brunel.

Devátá etapa závodu povede do irského Cardiffu a půjde o poslední etapu, která bude oceněna dvojnásobným počtem bodů.

Celkové pořadí najdete zde.

Vytisknout
2806
Na horu