Search
× Search
Abhilash Tomy je zachráněn!
Daniel Vodička

Abhilash Tomy je zachráněn!

Indický účastník závodu Golden Globe je zachráněn! Na místo dorazila loď francouzské rybářské patroly Osiris a podařilo se jí zraněného indického jachtaře evakuovat z poškozené jachty.

Loď Osiris se dostala na místo dnes v 0530 UTC. V té době prolétaly nad místem pátrací letouny indického a australského námořnictva. Poškozená jachta byla vzdálena 1900 mil západně od Austrálie (cca 3700 km), plula na 40°jižní šířky.

V době evakuace bylo počasí příznivé, vítr 15 – 20 uzlů, vlnění do 2 metrů výšky. Na poškozenou jachtu se zachránci dostali pomocí nafukovacího člunu.

Tomy byl upoután na lůžko poté, co se jeho jachta v bouři otočila o 360°a přišla o stěžeň. Při nehodě došlo ke zranění zad a Tomy se nemohl hýbat. Nemohl se ani dostat k satelitnímu telefonu, povaha zranění ale nebyla zcela jasná. Jachtě navíc hrozilo poškození troskami stěžně.

Tomy bude nyní vyložen na ostrově Amsterdam, kde je meteorologická stanice a malé lékařské zařízení. Sice malé, ale je vybavené i rentgenem a echem. V divočině Jižního oceánu jde o luxus.

Osiris se nyní blíží ke druhému jachtaři, který v bouři zažil kotrmelec o 360°a přišel o stěžeň. Je to Ir Gregor McGuckin. Podařilo se mu sice postavit nouzovou takeláž a pluje rychlostí 2 uzle, ale také požádal o evakuaci. Jeho jachta má jen nouzovou takeláž, nefunguje mu motor, zřejmě znečištěná nafta při kotrmelci a přišel o větrné kormidlo. Další plavba by byla riskantní a snadno by se mohlo stát, že by později potřeboval zachránit. Proto se rozhodl pro opuštění jachty. 

Polohu lodí najdete zde.

Vytisknout
3817
Na horu