Search
× Search
65 uzlů vítr, vlny 11 metrů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

65 uzlů vítr, vlny 11 metrů

Téměř 130 dnů mají za sebou účastníci Golden Globe Race. Vedoucí jachta Matmut byla zachvácena bouří, překlopena stěžněm dolů a má poškozenou takeláž. Jean-Luc Van Den Heede se snaží přečkat bouři 2000 mil od mysu Horn.

Včera v 1500 UTC kontaktoval vedoucí muž Golden Globe Race Jean-Luc Van Den Heede vedení závodu, aby upozornil na nebezpečnou situaci, ve které se ocitl. Vlna v silné bouři zabalila jeho 36 stop dlouhou jachtu Matmut. Jachta se dostala stěžněm 60°pod hladinu. Nebyla tedy zcela překlopena, ale chybělo jen málo.

Při nehodě byla poškozena takeláž. Nyní není možné dotáhnout vanty. Uchycení spodních vantů ve stěžni je poškozeno. Třiasedmdesátiletý Jean-Luc provedl provizorní opravy a stabilizoval stěžeň. Stále je v bouři s větrem o rychlosti 65 uzlů a s vlnami výšky 11 metrů. Pluje bez plachet po větru. V příštích hodinách by se podmínky měly zlepšit. Van Den Heede počítá se zastávkou v přístavu Valdivia v jižní části Chile, kde by chtěl takeláž definitivně opravit.

Navzdory složité situaci Jean-Luc nežádá o pomoc a je přesvědčen, že se bezpečně dostane do přístavu.

Van Den Heede má náskok téměř 2000 mil na druhého Marka Slatse. Třetí Uku Randmaa je o dalších 1000 mil zpět.

Představu o náročnosti závodu si můžete udělat z postupu těch nejpomalejších. Poslední Igor Zaretskiy pluje od startu průměrnou rychlostí 3 uzly. V posledních 2 měsících je to dokonce jen 2,1 uzlu!

Polohu lodí najdete zde.

 

Vytisknout
2419
Na horu