Search
× Search
Zajíždění metoda Pacák
Daniel Vodička

Zajíždění metoda Pacák

Představíme vám způsob zacouvání zádí k molu, který používá jeden z našich nejzkušenějších zajížděčů Jirka Pacák. Do přístavů zajíždí dnes a denně již nejméně 20 let. Za tu dobu člověk dokáže lecos vylepšit.

Bavíme se zde o manévru, kdy couváme zádí k molu, příď bude později vyvázaná na mooring. Manévr provádíme tak, že zacouváme k molu, zafixujeme na pacholeti návětrné lano, kormidlo stočíme proti větru a na přední chod jachtu stabilizujeme v bočním větru. Klasický manévr, který Jirka dovedl do dokonalosti.

Častým problémem při tomto manévru bývá délka záďového vyvazovacího lana, o které se opíráme a čas potřebný k jeho zafixování. Tento problém Jirka vyřešil jednoduchým zlepšovákem.

Návětrné vyvazovací lano má Jirka vyvázané pevným koncem na vazáku. Volný konec je přes dvě otočky namotán na vinšně. Dlouhá smyčka mezi oběma konci vede přes průvlak za záď.

Jakmile jachta zacouvá k molu, jeden člen posádky podá vzniklou smyčku pomocníkovi v přístavu, jehož jediným úkolem je, hodit ji přes pachole. Nyní Jirkův nejdůvěrnější pomocník (obvykle mladinká pomocnice) dotáhne vyvazovací lano na vinšně na potřebnou délku. V té chvíli se již Jiří opírá motorem do zkráceného lana a stabilizuje loď. Vše je superrychlé a v případě pomocnice opačného pohlaví i elegantní.

Pro zdařilý manévr je třeba vědět, jestli jsou v přístavu použita pacholata, nebo kruhy. K tomu stačí v lokalitě plout 20 let a budete mít informaci zasunutu v některé ze zásuvek ve své hlavě.

Chcete-li se v přístavních manévrech zlepšit, máme pro vás knihu Přístavní manévry, nebo vás můžeme vše potřebné naučit v praxi.

 

6748
Tygr_right small_2018
Na horu