Včera bylo větrno…
Bóra včera na Jadranu dosahovala v nárazech rychlosti až 190 km/h. Tolik změřila automatická měřící stanice pod Velebitem na mostě na ostrov Pag.
My jsme se včera během dne potýkali s bórou už v maríně v Zadaru, které se jinak vítr vyhýbá. Při vyplouvání na kurz přístavních manévrů jsme museli změnit osvědčené lokality pro trénink a přesunuli jsme se až na ostrov Rava, kde byla bóra slabší. Výuka ve větru nad 25 uzlů již není výukou, ale soubojem s živly.
Při plavbě na Ravu jsme zvolili konzervativní trim a v očekávání větru jakékoli síly jsme pluli jen se zmenšenou genou. Vítr nakonec (naštěstí) zaostal za očekáváním a k průlivu mezi Ugljanem a Rivanjí jsme se blížili s 35 uzly ze zadoboku. Moře již bylo v těchto místech velmi rozvlněné.
Při pohledu na mračnou bórovou peřinu nad Velebitem nám ale bylo jasné, že z vrcholků hor mohlo spadnout cokoli. Byli jsme rádi, že to nebylo 40 nebo 50 uzlů.
Dnes už se vítr zase vrátil do vyjetých kolejí a situace by měla být v dalších dnech příjemnější.
Na fotografii vidíte typický bórový mrak na Velebitu.
2481
Související články
Tohoto se vyvarujte
Tohoto se vyvarujte
Proplouvat úzkým kanálem, ve kterém je proud, s vlnami v zádech je hloupost, která často končí špatně. Nejlepší je se do podobných akcí nepouštět a kanál Privlaka objet. Je to dlouhé, ale jde to.
Ztroskotání na Jadranu, chyby a poučení
Ztroskotání na Jadranu, chyby a poučení
Ztroskotání, které skončilo se zničenou lodí na břehu ostrova Cres. Jak k nehodě došlo? Jaké chyby se staly a čeho se vyvarovat, aby se nic podobného již neopakovalo?
Kde hledat vítr
Kde hledat vítr
Plujete na otevřeném moři. Na nebi jsou dlouhé řady kumulů a vítr kolísá nahoru a dolů. Kde najdete silnější vítr a jakým místům se vyhnout?