Proč nekotvit v řasách
Vidíte-li na dně zátoky černé fleky, neházejte do nich kotvu. Důvody jsou dva. Oba stejně dobré.
V první řadě je třeba říci, že kotva hozená do řas nedrží. Oddenky řas obvykle nepustí hrot kotvy do dna a kotva jen klouže po povrchu. Potáhnete-li jí dostatečně dlouho, stane se z kotvení sběr mořské trávy. A stejně se nechytne.
Foto archiv
Kotvení porosty posidonie devastuje.
S tím souvisí druhý důvod. Tmavé porosty mořské trávy na dně jsou ve Středomoří tvořeny rostlinou Posidonie mořská. Porosty jsou velmi důležité pro zachování přirozeného prostředí. Na porostech mořské trávy je závislá celá řada živočišných druhů. V posledních letech však jsou porosty posidonie vystaveny tlaku zavlečených mořských řas, které je likvidují. A příliš dobře jim nedělá ani orba desítkami kotev každý den po celou jachtařskou sezónu.
V některých místech s porosty posidonie ve Středomoří je zakázáno kotvit. Např. na Baleárech. V místech jsou instalované placené kotevní bóje.
5384
Související články
Ochrana porostů na mořském dně
Ochrana porostů na mořském dně
Nejdůležitějším ekosystémem mořského dna ve Středomoří jsou porosty mořské trávy Posidonie. Na jejich ničení se z nemalé části podílejí i jachtaři.
Jachtaři ničené mořské louky
Jachtaři ničené mořské louky
Všichni známe porosty mořských trav, kterými je zarostlé mořské dno. Jachtařům občas působí těžkou hlavu, protože v nich nedrží kotva. Náš vztah k nim by se však měl řídit něčím úplně jiným a na kotvení na podmořských loukách bychom měli zapomenout.
Pokuty za špatné kotvení
Pokuty za špatné kotvení
Za špatné kotvení můžete být pokutováni. Někdo vám po ránu ťuká na loď, vylezete na palubu, vyslechnete informaci, dojdete si pro peněženku, zaplatíte a jdete si nasraný udělat kafe. Nejste v Chorvatsku, ale na Baleárech. A dost možná brzy i jinde.