Search
× Search
Moderní kladky na vaši jachtu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Stavba a údržba

Moderní kladky na vaši jachtu

Používáte na své jachtě low friction rings? Nebo také antalové kroužky pojmenované podle jejich výrobce? Jsou lehké, bezúdržbové, pevné a levné v porovnání s klasickými kladkami.

Podíváte-li se na moderní závodní jachty, zjistíte, že klasické prvky jako jsou šekly a kladky jsou v mnoha případech nahrazeny nahrazeny textilními šekly, vyvázáním lanky a antalovými kroužky.

Co to je low friction ring
Low friction ring je kolečko vysoustružené ze slitiny hliníku, které je na povrchu upravené tvrdým eloxem. Je dokonale hladké a díky tomu má minimální tření. Nemá žádnou pohyblivou část.
Mluvíme sice o minimálním tření, ale je jasné, že není možné srovnávat low friction ring s ložiskovou kladkou Harken. Na druhou stranu je ale třeba se podívat na konkrétní použití. Je mnoho míst na lodi, kde mírně větší tření není takovým problémem a ostatní výhody hliníkového kroužku převažují. Antalové kroužky najdeme na vedení otěží geny, na pohyblivých zadních stězích, na kikingu, na vedení spouště rolfoku atd.

V jednoduchosti je síla

Na začátku jsme se bavili o instalacích na závodních lodích. Low friction rings je však možné použít i na turistických jachtách. Dokonce je zde rozsah ještě větší, protože výkon je na turistické jachtě až na druhém místě.

Modernizace vaší lodi
Vyzkoušejte si na palubě své jachty kladky, které užíváte. V jakém jsou stavu? Točí se? Mnohde můžete místo nich instalovat antalové kroužky. Také se nebudou točit, ale jejich tření je ve srovnání s netočící se kladkou zanedbatelné.

Podívejte se na fotografiích na pár případů použití kroužků. Je to moderní řešení, pevné, lehké a bezúdržbové. Můžete je na své lodi vyzkoušet. Uvidíte, jak je možné loď odlehčit a zjednodušit. A navíc je jejich využití jen otázkou fantazie.


Pokud už na lodi antalové kroužky máte, pošlete nám fotografie jejich využití. Pokud je nemáte, pár jich ještě v LN máme. A za jinou cenu, než je cena běžná.
4847
Na horu