Která kotva drží?
Testovali jsme desítku kotev. Na dně tužší bahno a chtěli jsme vědět, jak se budou kotvy chovat. Výsledky byly zčásti očekávané, ale i trochu překvapivé.
Z moderních konkávních kotev jsme měli k dispozici kotvy Ultra 12 kg, Spade 15 kg, Manson Supreme 10 kg, Manson Boss 10 kg a Rocna 10 kg. Z modernějších konvexních kotev to byla Kobra 20 kg. K tomu navíc kotvy Britany 14 kg, Grapnel 10 kg a FHD 10 kg.
Kotvili jsme na 5 m hloubky. Na kotvě bylo 5 metrů kotevního řetězu 10 mm a 40 m lana. Nejprve jsme pomalu kotvy zaryli do dna a pak jsme se maximálním tahem snažili kotvy utrhnout.
Při našem testu odpovídal maximální tah, kterého jsme byli schopni dosáhnout, 6000 – 7000 N, což odpovídá hmotnosti mezi 600 a 700 kg. Šlo o maximální tah jachty Bavaria 46 Cruiser na přední chod. Jachta byla vybavena motorem o výkonu 55 HP.
Výsledky testu jasně hovořily o výhodách moderních kotev. Z nich jsme nebyli schopní po zarytí hnout kotvami Spade 15 kg, Ultra 12 kg a Manson Boss 10 kg. Kotvy Manson Supreme 10 kg a Rocna 10 kg se zaryly do dna stejně jako již zmíněné kotvy, ale při maximálním tahu byla znát menší plocha kotev na zatížení, kterému byly vystaveny. Zanedbatelně prokluzovaly o jednotlivé decimetry.
Z dalších kotev si vedla výborně kotva Kobra 20 kg, která se na dně nepohnula. Berme ale v úvahu, že šlo o největší z testovaných kotev.
Kotva Britany 14 kg při 2/3 maximálního tahu ze dna vyskočila a byla tažena. Do dna se již nezaryla, protože byla obalená bahnem. Kotva FHD 10 kg byla při 50% tahu tažena dnem poměrně velkou rychlostí. Na kotvě Grapnel 10 kg nebyl znát výrazněji zaznamenatelný odpor.
Šlo o test na jednom ideálním druhu dna. Výsledky jsou výmluvné, je ale třeba brát v úvahu velikosti jednotlivých kotev.
19654
Související články
Velmi nebezpečné šetření
Velmi nebezpečné šetření
Jsou díly na jachtách, na kterých se nevyplatí šetřit. Příkladem je vše, co se týče kotvy, řetězu, obrtlíků a šeklů, které vše spojují. Pokud jachta v ceně 15 milionů visí na šeklu za 5 EUR, je to šetření na nepravém místě.
Jaké je namáhání na kotvě?
Jaké je namáhání na kotvě?
Vítr na kotvišti dosahuje 30 uzlů. Kotevní řetěz je napnutý a vy uvažujete, kolik ještě vaše kotva vydrží. Jaké síle vlastně musí kotva čelit?
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Hliník, nebo ocel? Test dvou kotev Ankerplex napoví
Španělská společnost Ankerplex má ve svém výrobním programu skládací demontovatelné kotvy z různých materiálů a v celé řadě velikostí. Patří do něj i 14kilogramová ocelová kotva, kterou se rozhodli vyzkoušet redaktoři německého Yachtu a porovnat ji s její aluminiovou obdobou. Jak test dopadl?